Naziv programa
Program Baby fitness u Istri -program ranog razvoja i poticajnog roditeljstva
Jezik (izvorno i prevedeno)
Hrvatski Ciljna skupina
Opća populacija roditelja i njihove djece u dobi od 0-1 godine
Način provedbe
Program Baby fitness u Istri -program ranog razvoja i poticajnog roditeljstva čini 4 tjednih, strukturiranih radionica u trajanju od 90 min s grupom od 8 - 10 djece u dobi od 0 - 1 godina i njihovih roditelja/skrbnika (1 ili oba) i 5. radionica- završni susret:
Prve 4 radionice imaju istu strukturu:
-Radionica započinje izlaganjem psihologa, potom se nastavlja s vježbama-masažom koju demonstrira fizioterapeut a roditelji isto izvode sa svojim bebama (oba stručnjaka prisutni su na svakoj radionici);
-Slijedi izlaganje pedijatra/logopeda (oba stručnjaka prisutni su na 2 od 4 radionice, naizmjenično);
-Fizioterapeut demonstrira medicinsko-korektivnu gimnastiku i “anticolic” vježbe a roditelji isto izvode sa svojim bebama;
-završni dio radionice obuhvaća pitanja sudionika, te individualne konzultacije s pojedinim stručnjakom.
5. radionica – osnažujući susret za sudionike. Obuhvaća predavanja voditelja, podjelu prigodnih materijala roditeljima, razmjenu iskustava i ispunjavanje evaluacijskih listića.
Svi stručnjaci educiranih su za vođenje ovog programa.
Program se provodi u dječjim vrtićima i mjesnim odborima u lokalnoj zajednici, s obzirom na njihove prilagođene prostorne uvjete. Sudjelovanje je za roditelje besplatno.
S obzirom na strukturu stručnjaka potrebnih za provedbu ovog programa, Obiteljski centar uključuje psihologa kao vlastitog djelatnika kao i vanjske suradnike: pedijatra, fizoterapeuta i logopeda, putem ugovora o djelu. Isti su plaćeni iz sredstava dobivenih putem natječaja na programima javnih potreba u socijalnoj skrbi i zdravstvu lokalnih i regionalnih uprava (Grad Pula-Pola i Istarska županija).
Ciljani ishod
Programom podiže se vjerojatnost uspostavljanja sigurne privrženosti između dojenčeta i roditelja. Roditelji dobivaju mnogo informacije za razumijevanje djetetove osobnosti i razvijanje kvalitetne komunikacije. Dijete kroz dodire, vizualne i zvučne stimulanse dobiva informacije koji potiču razvoj živčanog sustava, motoričko učenje, mišljenje i kreativnost.